Egna projekt new - Nordström Performance AB

Egna projekt

Små och stora rädslor, någons omsorg eller friktion mellan hierarkier kan vara startpunkten. Att gräva djupare i. Skapa tillit och viljan att förstå. Ur skavet eller engagemanget uppstår fotoprojekten. Oftast med fokus på det mänskliga. Fotograferandet växlar mellan planerat och intuitivt för att hela tiden utmana min vision men också min blick. Drivet är att gestalta det som finns där bakom. Tränga igenom och skala bort. Vara närvarande för att uppfatta det osynliga. Jag vill gärna så  små tankefrön till betraktaren.  

 

Med en magisterexamen i sociologi rör jag mig oftast i vardagen och letar nya infallsvinklar att bearbeta och synliggöra. För mig är kameran endast ett medel för att förmedla hur något känns eller upplevs. Dessutom behöver inte alltid ett fotografiet vara en tvådimensionell skapelse för väggen. Emellanåt syr jag därför ihop mina bilder med nål och tråd. Andra gånger iscensätter jag miljöer, där möbler, rekvisita och fotografi blir till en installation, allt för att leda eller vilseleda för parallella tankespår och möjligheter.

En svart fotobok som ser ut som en dagbok

Loops of Life – en fotobok

I Annas debutbok sätts vardagliga bilder ihop i par som samtalar med varandra i ett inspirerande utbyte.

svartvit skog

Himmel och skog

Naturen blir mindre motiv och mer ett språk av stillhet.

Yrkeshjältar en utställning om att jobba med praktiska yrken

Yrkeshjältar från Kronoberg

en utställning som lyfter praktiska yrken.

Hyrbidfotografi

mitt motstånd mot AI

Contra decrepitus / Mot förfall

att förstå sin kropp i vår samtid

blå skog

Cyanotypi – den uråldriga processen

en hyllning till pionjären Anna Atkins, där slump, solljus och långsamhet får ta plats i en annars effektiv värld.

konstverk som ser ut som en sten med ögon av Anna Nordström

Who watches the Watchmen?

ett konstprojekt om övervakning.

Närodlat

ett humoristiskt fotoprojekt om vad egentligen närodlat innebär.

bild som blev uttagen till Smålands triennalen

Öppet anbudsförfarande för världsförbättring – en efterkonstruktion

En världskupol är tillverkad. Den ska omsluta det gemensamma livsutrymmet. Den blå sfären ger varje människa rätt förutsättningar att leva precis som hen vill.

snigel i ett bubbelbad

Mördarsniglar

Vem har rätten att bestämma vilka som har ett värde eller inte?

Efter döden

Intellektuellt är det lätt att förstå vad som sker med en död kropp. Däremot är det förgängliga och den abstrakta tomheten inte lika lätt att ta in. Döden är obarmhärtig.

Stolta nära

Berättelser från en närståendes perspektiv när någon kommer ut som HBTQI.

Installation med småländska jord, potatis och ihopsydda bilder på händer.

De som brukade vår jord

Konstverket är en hyllning till alla som stannade kvar i svåra tider och brukade vår stening mark i Småland. 

Stolt faster

En berättelse om att hjälpa sin brorson från Iran att få komma ut som homo som sitt riktiga jag.

En rygg av en kvinna på kulle. Konstverk i skogen.

Jag heter Helen

Ett verk där fotografi, ljudberättelser och naturrummet samspelar med besökaren. 

Vilar i väntan.

Jag fanns vid din sida hela tiden

Fem dygn av väntan innan hennes mamma dör.

Ett fotoprojekt om tjejer som tycker att de är fula när de inte ler på bild.

Urtidsallvar

Ingen borde få reduceras till ett leende.

Spegel spegel på bordet här säg mig vem jag egentligen är

Spegel spegel på bordet här säg mig vem jag egentligen är

Red – en hyllning till mens

Red – en hyllning till mens

53 blå mustascher

Ett fotoprojekt för att lyfta kunskapen om prostatacancer.

Tales of Nature

Tales of Nature kretsar kring sagans värld, en plats som kommit i skymundan i vårt högteknologiska samhälle.

Street

Bilder från hela världen.

Upptäcktslekande

Lek, genus och olika roller.

Överlevare

En berättelse av tio kvinnor, från 26 år och uppåt, efter att de har drabbats av knölen i bröstet. Kvinnor som har upplevt och kämpat med rädslan, skräcken och dödsångesten.

När du besöker denna webbsida så godkänner du även vår integritetspolicy