Har du tänkt på din framtida kista? - Nordström Performance AB
Kista på släpvagn utanför galleriet och Växjö domkyrka.
Anna Nordström bloggar

Anna Nordström bloggar

Fotograf i Växjö som gillar människor

Har du tänkt på din framtida kista?

Har du funderat på vilken kista du vill hamna i när tiden är inne? Ett av mina verk handlar just om min framtida kista. Som privatperson är det inte helt lätt att få tag på en, men till slut fick hittade jag en av den enklaste varianten som kallas transportkista. Tack Fredahls Rydéns i Nybro! Det finns massor av oskrivna regler för hur man bör handskas med en kista eftersom det är en symbol för döden – och man bör inte chockera folk! En kista är ett väldigt laddat föremål i vårt samhälle. Här kommer bild på hur det ser ut att köra kista i min bil. Som tur var är den liten och nätt så vi slapp att hyra släp.


Kistan är en transportkista och fick plats i bilen. Tur! Kändes helt absurt att åka till ett kistförråd och hämta ut min.

Kistan har sedan flyttas runt i mitt hem. Min man och mina barn tycker jag har varit lite galen som har velat ha den inne i huset, så kistan har flyttats lite fram och tillbaka mellan hem och garage. Att vara nära ett föremål en längre tid gör att du tar det till dig på ett nytt sätt. Kistan har alltså stått i vardagsrummet för att jag vill se hur jag tar mig an känslan. Jag har legat i den, jag har spelat in ljud av den, jag har gråtit vid den och jag har fantiserat hur det låter när man ligger i den under jorden. Detta leder till nya tankar och insikter om vad som är viktigt för mig med en kista och döden. Från att jag har tänkt svart och skrämmande har jag nu hamnat i turkosgrönt och befriande. Att tänka mycket på sin egen död har också gjort att jag har börjat tänka väldigt mycket mer på mitt liv.

 
På släpvagnen på väg till galleriet och då gäller det att man täcker kistan.

Välkommen att ta del av mitt verk ”En tyst minut” på utställningen ”Desperata strategier under pågående livskris” där du även får provligga min kista.  Vernissage den 5 april och är öppen till den 16 april. tis-fre kl 12-18 och lör-sön 11-14 på Galleri Kaross, Växjö. Precis vid domkyrkan.

Verket är också en hyllning Alvin Luciers I am sitting in a room.

Dela denna artikel

När du besöker denna webbsida så godkänner du även vår integritetspolicy